Home Kategorie News 500+ będzie zawieszone przez koronawirusa? Jest petycja w tej sprawie.
20.47K

500+ będzie zawieszone przez koronawirusa? Jest petycja w tej sprawie.

Zdaniem wielu Polaków program 500+ nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Dzietność w Polsce nie wzrosła, więc nie brakuje opinii, że pieniądze są marnotrawione.

Z drugiej strony tzw. „beneficjanci 500+” oburzają się na każdą, choćby najmniejszą uwagę dotyczącą programu i podnoszą ogromne larum, aby nie odbierać im świadczeń.

Na stronie petycjaonline.com ukazał się właśnie apel o przeznaczenie pieniędzy z 500+ na walkę z koronawirusem.

Program 500+ był najważniejszym pomysłem PiS-u i wizytówką tej partii w kampanii wyborczej. Zdaniem wielu politologów, przesądził on o sukcesie partii.

Niestety, program, który miał wspierać dzietność, nie zadziałał zgodnie z oczekiwaniami. Polacy wprawdzie chętnie pobierają świadczenie, ale wcale nie garną się do sprowadzania na świat większej ilości dzieci. Trudno też przeoczyć fakt, że 500 złotych obecnie nie ma takiej siły nabywczej jak 5 lat temu, a waloryzacja nie jest przewidziana. Zresztą rząd ma teraz na głowie walkę z pandemią koronawirusa. I właśnie apel w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej petycjeonline.com.

Według autorów petycji i osób, które ją podpisały, pieniądze programów socjalnych powinny być w obecnej sytuacji przeznaczone na walkę z koronawirusem i ratowanie gospodarki, której bez wątpienia grozi kryzys. Jak wyjaśniają autorzy petycji:

To może Cię zainteresować:  19-latek ostrzelał komendę policji. Jeden z policjantów ruszył za nim w pościg.

– „W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo, potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. Dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie petycji o wstrzymanie świadczeń socjalnych w postaci 500+ i tzw. kosiniakowego.”

„Kosiniakowe” to świadczenie rodzicielskie dla osób, które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, czyli bezrobotnych, studentów, rolników oraz osób zatrudnionych na umowach o dzieło.

Zdaniem autorów, skoro program 500+ nie przełożył się na wzrost dzietności w Polsce, to znaczy, że miliardy z budżetu państwa zostały zmarnotrawione, a już na pewno mogłyby zostać spożytkowane dużo rozsądniej:

– „Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw.”

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że pieniędzy wystarczy na wszystkie programy socjalne, nie tylko 500+, ale i 300+ oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów.

Rząd jednocześnie obiecuje więcej pieniędzy na walkę z wirusem, wsparcie dla przedsiębiorców, rekompensaty dla przewoźników i biur podróży, a także zawieszenie składek ZUS i rat kredytowych. Skąd zamierza wziąć na to wszystko pieniądze? Na razie nie wiadomo…

Twoja reakcja?

Super
Super
19
Ha ha
Ha ha
22
Wow
Wow
9
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
36

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz