Home Kategorie Porady Nie tylko koronawirus. Grypa w Polsce. W marcu zmarło już 14 osób. Chorują setki tysięcy.

Nie tylko koronawirus. Grypa w Polsce. W marcu zmarło już 14 osób. Chorują setki tysięcy.

Spokojnie, to tylko grypa? Mimo iż koronawirus w ostatnim czasie jest numerem jeden, grypa w Polsce również zbiera żniwo.

Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy zmarło 14 osób. Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1 do 7 marca odnotowano 211,572 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 8 do 15 marca takich przypadków odnotowano 158,677. To w sumie 370,249 przypadków grypy i jej podejrzeń.

Tylko w pierwszej połowie miesiąca z powodu grypy w Polsce zmarło 14 osób. W lutym 2020 roku na terenie Polski odnotowano ponad 820 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Zmarły 23 osoby. Według szacunków, w ciągu doby na tę chorobę zapada prawie 50 osób.

Wybuch pandemii koronawirusa zbiegł się w czasie z okresem zwiększonej zachorowalności na grypę sezonową.

Nie chodzi o to, by bać się jeszcze bardziej, ale o to, by mieć świadomość, że zarówno grypa, jak i koronawirus to zagrożenia, których nie można bagatelizować.

Lekceważący stosunek do obu chorób może mieć tragiczny finał.

To może Cię zainteresować:  3-dniowa dieta wojskowa, dzięki której stracisz nawet 5 kg!

Koronawirus SARS-CoV-2, mimo że powoduje objawy infekcji podobne do grypy sezonowej, jest całkiem innym patogenem.

Jak informuje pulsmedycyny.pl, w przypadku COVID-19, wywołanego przez koronawirusa, ciężki przebieg choroby odnotowuje się u ok. 20 proc. pacjentów, a to znacznie więcej niż w przypadku grypy sezonowej.

Z danych GIS wynika, że obecnie wskaźnik śmiertelności z powodu COVID-19 wynosi 3,7 proc. To średnia, która dotyczy wszystkich państw, w których odnotowano przypadki zakażenia koronawiurusem.

Natomiast grypa sezonowa – jak podaje WHO – przyczynia się do śmierci mniej niż 1 proc. chorych.

Jak możemy się chronić?

Miedzy grypą a koronawirusem istnieje jeszcze jedna podstawowa różnica. Przeciwko grypie sezonowej możemy się zaszczepić. Prace nad szczepionką działającą na koronawirusa nadal trwają.

W obu przypadkach możemy sobie jednak pomóc, wzmacniając odporność. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i odpowiednią dietę.

Według ekspertów, bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk i kichanie oraz kasłanie w zgięcie łokciowe.

Warto również pamiętać, by w miejscach publicznych, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej, unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz