Home Kategorie News Jerzy Owsiak zapowiada: „Zaopatrzymy szpitale, w których będą leczeni chorzy na koronawirusa”

Jerzy Owsiak zapowiada: „Zaopatrzymy szpitale, w których będą leczeni chorzy na koronawirusa”

Szef WOŚP zaoferował pomoc ministrowi zdrowia. Ostrzega jednocześnie, że chociaż pieniądze są, ciężko od ręki kupić sprzęt, którego potrzebuje cały świat.

Nie jest tajemnicą, że obecnie rządzącym i Wielkiej Orkiestrze nie było do tej pory specjalnie po drodze. Stanowisko PiS wyraził w grudniu 2015 roku, niedługo po wygranych wyborach, poseł Stanisław Pięta, który buńczucznie zapowiedział wyrzucenie z pracy wszystkich funkcjonariuszy publicznych, którzy „zaangażują się w hecę WOŚP”.

Jednak w sytuacji, gdy Polska walczy z pandemią koronawirusa, Jerzy Owsiak uznał, że nie czas stroić fochy. Jak ujawnił w rozmowie z „Wyborczą” wysłał SMS-a do ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego z propozycją współpracy. Otrzymał entuzjastyczną odpowiedź:

– „Zacytuję: „Bardzo dziękuję! Wszystkie ręce na pokład! Zrobimy analizę. Tu ważna jest koordynacja. Pierwszeństwo dziś mają oddziały zakaźne i szpitale jednoimienne zakaźne. Na jutro, najdalej pojutrze – będziemy mieli listę, które byłyby zainteresowane. Bardzo chętnie skorzystamy i skontaktujemy Was z konkretnymi szpitalami. Dziękuję jeszcze raz za pomoc, pozdrawiam.”

Na pierwszej linii walki z koronawirusem znalazły się szpitale zakaźne. Obecnie w kraju powstaje 19 nowych placówek, które zajmą się leczeniem zakażonych. Potrzeba dosłownie wszystkiego. Jak uprzedza Owsiak jest to sprzęt, o który ciężko obecnie na rynku, nawet gdy ma się pieniądze.

– „Spisaliśmy listę potencjalnie potrzebnych urządzeń i skontaktowaliśmy się ze wszystkimi przedstawicielami firm, które poznaliśmy podczas zakupów sprzętu z pieniędzy zebranych w Finałach. Niektórzy powiedzieli, że tak. Inni, że będzie bardzo trudno go zdobyć, a wręcz, że nie ma szans, by na cito dostać to czy tamto, bo dziś szuka tego cały świat. Wiemy już, co możemy zrobić i w jakim czasie.”

Jak tłumaczy Owsiak, najciężej będzie z zakupem respiratorów. Te, które WOŚP zakupiła w minionych latach dla dzieci, nie nadają się do zastosowania u dorosłych pacjentów.

– „W przeważającej ilości były to respiratory dla oddziałów intensywnej terapii noworodka. Koronawirus zakaża głównie dorosłych, potrzebny jest więc inny sprzęt. Zaczniemy zakupy, m.in. kardiomonitorów, pomp strzykawkowych itd. Mamy doświadczenie, kontakty, logistykę. Jesteśmy w stanie skompletować kilkaset urządzeń, które będą mogły zacząć pracować natychmiast. Respiratorów, szczególnie w obecnej sytuacji, nie da się kupić w dużych ilościach od ręki. Kiedy w zwyczajnych warunkach zamawialiśmy kilkadziesiąt respiratorów, to chociaż jesteśmy traktowani priorytetowo, musieliśmy czekać na ich dostawę kilka miesięcy. Od ręki da się kupić tylko kilka sztuk.”

Niestety większość Polaków zdążyła już zauważyć, że wiecznie niedofinansowana służba zdrowia ma ogromne braki w specjalistycznym sprzęcie. Owsiak nie jest w tej opinii odosobniony. W rozmowie z „Wyborczą” mówi:

– „Koronawirus po raz kolejny potwierdza, że jako państwo nie jesteśmy przygotowani na sytuacje kryzysowe.”

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
19
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz