Home Kategorie Zdrowie Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Potrafi zarazić nawet bez bezpośredniego kontaktu.

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Potrafi zarazić nawet bez bezpośredniego kontaktu.

Jak długo koronawirus potrafi utrzymać się w powietrzu? Na łamach „New England Journal of Medicine” ukazały się smutne wieści od naukowców.

W badaniach udział wzięli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych wraz ze współpracownikami z innych ośrodków naukowych w USA.

Wnioski, do jakich doszli naukowcy niestety nie napawają optymizmem.

Okazuje się, że SARS-CoV-2 w powietrzu utrzymuje się nawet 3 godziny.

Oznacza to, że wirus, który uwalnia się przy kaszlu lub kichaniu, może utrzymywać się w powietrzu nawet kilka godzin. Wszystko wskazuje więc na to, że bardzo łatwo zarazić się nawet bez bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.

To może Cię zainteresować:  Kuba Wojewódzki całkiem goły. To jego sposób na walkę z koronawirusem.

Z badań wynika również, że w ciągu 66 minut ¾ cząsteczek wirusa się zdezaktywuje, ale jedna czwarta z nich ciągle będzie zdolna do wywołania zakażenia u kolejnych osób. Natomiast po kolejnych 66 minutach ciągle 12,5 proc. cząstek wirusa będzie mogło wywołać infekcję.

Naukowcy wyliczyli, że na plastikowych powierzchniach wirus potrafi utrzymać się nawet 3 dni.

Na kartonie połowa cząstek wirusa zachowuje zdolność infekowania nawet po 3,5 godz. (jednak w tym przypadku naukowcy zastrzegli, ze uzyskali sporą rozbieżność w wynikach badań).

Na miedzi utrzymuje zdolność infekcji przez 46 minut.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
31
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz