Home Kategorie News PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.
18.15K

PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.

PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.

„Wprowadzamy kolejne ograniczenia – m.in. w przemieszczaniu się” – zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

– „To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać; konieczne jest wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w kraju kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– „Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji” – mówił.

– „Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie razem, jako całe społeczeństwo zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa” – mówił premier.

– „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia” – dodał.

Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w przemieszczaniu się.

– „Te ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, (…) to decyzja niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Poza wyjściem do sklepu, apteki, wyprowadzeniem psa na spacer” – mówi premier.

– „Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreśla, że te decyzje zostały podjęte, aby „kupić sobie czas”.

– „Kupujemy sobie czas – dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry” – dodał.

Morawiecki przyznał, że „wirus krępuje nasze życie”.

– „Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia – do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się” – zaznaczył.

Dodał też, że wszelkie przekraczanie tych norm i ograniczeń, które zostają narzucone, może być zabójczo niebezpieczne.

– „Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej; w tramwaju czy autobusie, we wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans” – powiedział premier.

Szef rządu apelował, aby zostawić te środki komunikacji dla osób, które muszą udać się do pracy. Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej.

– „Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firm” – dodał.

O zakazie wychodzenia z domu, poza pilnymi sytuacjami, mówił również minister zdrowia.

– „Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki. (…) Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć” – powiedział Łukasz Szumowski.

Nowe zasady dotyczą też obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów. W tych wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób.

Łukasz Szumowski zaznaczył, że do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących te obrzędy – kapłanów czy osoby z zakładów pogrzebowych.

– „Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych” – powiedział minister.

– „To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie” – dodał Szumowski.

Poniżej znajdziecie listę środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd:

  • ‪opuszczanie domu wyłącznie w niezbędnych sytuacjach (praca, apteka, sklep, spacer z psem)‬
  • ‪ograniczenie liczby osób w komunikacji miejskiej: (liczba osób, która wejdzie = połowa miejsc siedzących)
  • przemieszczanie się max. w dwie osoby ‬
  • liczba wiernych ograniczona do 5 osób (poza osobami, które sprawują nabożeństwo)
  • rząd nadal się upiera, że nie ma podstaw do zmiany terminu wyborów prezydenckich 10 maja
  • premier powiedział, że nie jest planowana zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty, matury.
Bilety wstępu do Parku Rozrywki Fantazja
Bilety wstępu do Parku Rozrywki Fantazja
19,19 zł
35,00 zł
Oferta zakończona!
Bilety wstępu do Parku Rozrywki Fantazja (do -53%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
14
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
20

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz