Home Kategorie News PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.
18.09K

PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.

PILNE: Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu.

„Wprowadzamy kolejne ograniczenia – m.in. w przemieszczaniu się” – zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

– „To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać; konieczne jest wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w kraju kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– „Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji” – mówił.

– „Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie razem, jako całe społeczeństwo zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa” – mówił premier.

– „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia” – dodał.

Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w przemieszczaniu się.

– „Te ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, (…) to decyzja niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Poza wyjściem do sklepu, apteki, wyprowadzeniem psa na spacer” – mówi premier.

– „Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreśla, że te decyzje zostały podjęte, aby „kupić sobie czas”.

– „Kupujemy sobie czas – dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry” – dodał.

Morawiecki przyznał, że „wirus krępuje nasze życie”.

– „Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia – do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się” – zaznaczył.

Dodał też, że wszelkie przekraczanie tych norm i ograniczeń, które zostają narzucone, może być zabójczo niebezpieczne.

– „Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej; w tramwaju czy autobusie, we wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans” – powiedział premier.

Szef rządu apelował, aby zostawić te środki komunikacji dla osób, które muszą udać się do pracy. Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej.

– „Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firm” – dodał.

O zakazie wychodzenia z domu, poza pilnymi sytuacjami, mówił również minister zdrowia.

– „Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki. (…) Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć” – powiedział Łukasz Szumowski.

Nowe zasady dotyczą też obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów. W tych wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób.

Łukasz Szumowski zaznaczył, że do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących te obrzędy – kapłanów czy osoby z zakładów pogrzebowych.

– „Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych” – powiedział minister.

– „To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie” – dodał Szumowski.

Poniżej znajdziecie listę środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd:

  • ‪opuszczanie domu wyłącznie w niezbędnych sytuacjach (praca, apteka, sklep, spacer z psem)‬
  • ‪ograniczenie liczby osób w komunikacji miejskiej: (liczba osób, która wejdzie = połowa miejsc siedzących)
  • przemieszczanie się max. w dwie osoby ‬
  • liczba wiernych ograniczona do 5 osób (poza osobami, które sprawują nabożeństwo)
  • rząd nadal się upiera, że nie ma podstaw do zmiany terminu wyborów prezydenckich 10 maja
  • premier powiedział, że nie jest planowana zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty, matury.
CHILI: ponad 900 hitów filmowych
CHILI: ponad 900 hitów filmowych
5,00 zł
20,00 zł
6 dni
do końca oferty!
5 zł za kartę podarunkową o wartości 20 zł do wykorzystania w serwisie CHILI: znakomite światowe hity filmowe

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
14
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
20

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz