Home Kategorie News Zmiana czasu na letni. Będziemy przesuwać wskazówki zegara do przodu.
6.34K

Zmiana czasu na letni. Będziemy przesuwać wskazówki zegara do przodu.

Zmiana czasu na letni. Będziemy przesuwać wskazówki zegara do przodu.

Zmiana czasu na letni w 2020 jest wyjątkowa. Być może to jedna z ostatnich. Kiedy dokładnie czeka nas zmiana czasu?

Kto wpadł na taki pomysł? Według historycznych zapisków, rzekomo Benjamin Franklin. Postulował on w swoim artykule, aby ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Jego wywody jednak zostały odebrane jako żart i nike nie przejmował się jego pomysłem. Dopiero po latach na poważnie do tematu podszedł Brytyjczyk William Willett.

Napisał on broszurę „Waste of Daylight” wydaną w 1907 roku, gdzie opisywał zalety czasu letniego i dokładnie wyliczał ile można go zyskać. Pomimo sporego poparcia, rząd brytyjski odrzucił jego pomysł.

Kolejnym pionierem sezonowej zmiany czasu był George Vernon Hudson, entomolog oraz astronom amator. Jego hobby wpłynęło na przedstawienie pomysłu czasu sezonowego.

W Polsce zmiana czasu pojawiła się w dwudziestoleciu wojennym tylko raz i to w 1919 roku. Po wojnie zmiany czasu pojawiały się w latach 1945 do 1949 oraz od 1957 do 1964. Z kolei od 1977 roku zmiana czasu odbywała się każdego roku. Stabilizacja w tej kwestii nastąpiła w 1995 roku. Czas letni był wprowadzany w ostatnią niedzielę marca, a jego zakończenie wyznaczono na ostatnią niedzielę września.

Jak wskazują badania CBOS z 2018 roku aż 78,3% Polaków nie chce zmiany czasu. Uważają je za niepotrzebne i szkodliwe. Tylko 14,2% ankietowanych uważa, że to rozwiązanie powinno pozostać.

Przechodzenie z czasu zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wtedy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. W 2020 roku zmiana czasu na letni wypada 29 marca.

Parlament Europejski stworzył projekt ustawy, który zakłada, że do kwietnia 2020 nastąpi zmiana w sprawie czasu letniego. Kraje członkowskie mają zdecydować ostatecznie o ewentualnym wycofaniu zmiany czasu.

Ostatnia zmiana czasu miałaby mieć miejsce w marcu lub październiku 2021 roku. Nie jest jednak wiadome, na jakim etapie jest obecnie projekt i czy wciąż władze UE chcą go wdrożyć.

Oczyszczona i nawilżona cera
Oczyszczona i nawilżona cera
129,99 zł
300,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Hialuronowe nawilżenie z mikrodermabrazją diamentową od 129,99 zł w CLINIQA Cosmetic & Medical Beauty Joanna Głos-Bonek

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz