Home Kategorie News Firmy zwalniają pracowników. Pracę może stracić nawet połowa z nich.
3.69K

Firmy zwalniają pracowników. Pracę może stracić nawet połowa z nich.

Kraje walczące z koronawirusem zdają sobie sprawę z wielkich kosztów ekonomicznych, z którymi przyjdzie się zmierzyć po wyciszeniu pandemii.

Obecnie szacuje się, że SARS-CoV-2 zamknął w domach około 1,5 mld ludzi. Wielu z nich może nie wrócić na dotychczasowe stanowiska. Przedsiębiorcy przewidują duże zwolnienia.

Obecna sytuacja jest ciężka dla wszystkich. Rząd wprawdzie obiecał pomoc firmom i gwarancję zatrudnienia pracowników etatowych, ale wielu przedsiębiorców uznało to za niewystarczające.

Przy braku skutecznej pomocy ze strony rządu, firmy grożą zwolnieniami. Pracę może stracić nawet 50% pracowników. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan wyjaśnia gdzie leży problem:

– „Z badania wynika, że sytuacja firm jest bardzo trudna i od szybkości uruchomienia instrumentów pomocy dla przedsiębiorstw zależeć będą decyzje jakie biznes podejmie.”

Przeprowadzony w dniach 23 – 25 marca sondaż objął 800 firm, z których 95% odczuwa już ekonomiczne skutki pandemii. Jak deklaruje 47% firm, na pomoc państwa są w stanie poczekać maksymalnie trzy tygodnie. Jeśli zaproponowane przez rząd rozwiązania okażą się mgliste jak dotąd lub niewystarczające, zaczną zwalniać pracowników.

Jak komentuje Jacek Męcina:

– „Im szybsze i bardziej dostępne będą dobrze zaplanowane formy pomocy, tym mniejsze będą negatywne skutki gospodarcze i społeczne tego niespotykanego w takiej skali i formie kryzysu. Po drugie, im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności.”

Największe straty dotkną mikrofirmy, zatrudniające do 9 pracowników. 63% z nich określa swoją sytuację jako bardzo trudną. Siedem na dziesięć przewiduje zwolnienia już w najbliższych tygodniach. Wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 80%

W sumie 54% firm objętych sondażem planuje zwolnić od 20 do aż 50 procent dotychczasowej załogi.

eKurs: Dietetyka kliniczna z MEN
eKurs: Dietetyka kliniczna z MEN
69,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Dietetyka kliniczna z certyfikatem MEN za 69 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz