Home Kategorie News Nowy wirus w Chinach. Władze uspokajają po wykryciu nowego przypadku hantawirusa.

Nowy wirus w Chinach. Władze uspokajają po wykryciu nowego przypadku hantawirusa.

Nowy wirus w Chinach. Władze uspokajają po wykryciu nowego przypadku hantawirusa.

Nowe informacje z Chin o tym, że robotnik z prowincji Junnan padł ofiarą zakaźnej choroby – hantawirusa – wywołała obawy wielu osób na świecie.

Zaczęto zastanawiać się czy w dobie pandemii koronawirusa nie mamy do czynienia z nowym groźnym wirusem. Naukowcy uspokajają, że hantawirus jest znany od dziesięcioleci, nie przenosi się z człowieka na człowieka i istnieje na niego szczepionka.

Świat jeszcze nie poradził sobie z pandemią koronawirusa, a z Chin nadeszła informacja o śmierci mężczyzny, który zmarł z powodu innej choroby zakaźnej, zwanej hantawirusem. To wzbudziło obawy ludzi na całym świecie, że być może mamy do czynienia z nową epidemią.

Jednak zarówno chińskie władze, jak i eksperci medyczni uspokajają. Nie ma zagrożenia wybuchem nowej epidemii.

Chiński dziennik The Global Times podaje, że chodzi o mężczyznę, który zasłabł w autobusie w drodze do pracy w prowincji Szantung. Pochodzi on z południowo-zachodniej prowincji Junnan. Specjalistycznym testom poddano 32 pasażerów. Jak na razie nie znamy wyników badań.

Chińskie władze i eksperci uspokajają jednak, że nie ma powodów do obaw. Portal MarketWatch rozmawiał z ekspertem z Uniwersytetu w Nowym Jorku, dr Tanią Elliott, która stwierdziła, że hantawirus obecny jest na świecie prawdopodobnie od setek lat i przeważnie występuje w Chinach, gdzie rocznie odnotowuje się od 16 do 100 tys. przypadków zachorowań.

Jednak wirus ten, w przeciwieństwie do koronawirusa, nie przenosi się z człowieka na człowieka. Źródłem zakażeń są gryzonie. Hantawirusem można zarazić się przez kontakt śluzówek z moczem myszy, jego oparami lub jej śliną. Najczęściej do zarażeń dochodzi w środowiskach wiejskich i leśnych, gdzie ludzie mogą mieć częstszy kontakt z gryzoniami. Również ugryzienie zarażonego gryzonia może spowodować zakażenie.

To może Cię zainteresować:  Jak picie alkoholu wpływa na ryzyko zakażenia koronawirusem? WHO wyjaśnia.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie stwierdzono, by wirus ten przenosił się z człowieka na człowieka. Poza jednym wyjątkiem. Chodzi o przypadek z Argentyny z 1996 roku, kiedy napisano, że szczepy hantawirusów w Ameryce Południowej mogą być przenoszone między ludźmi.

W przeciwieństwie do koronawirusa, którego objawami są kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu, hantawirus doprowadza do organizmie do uszkodzenia nerek, krwawienia.

Często po kilku dniach pojawiają się też wybroczyny i wysoka gorączka. Najczęstszą z chorób jest hantawirusowy zespół płucny, jego śmiertelność kształtuje się na poziomie 50 procent.

Dlatego w tych regionach Chin, gdzie dochodzi najczęściej do zakażeń hantawirusem już od 2008 roku szczepienia przeciwko wirusowi są obowiązkowe. A sama szczepionka znana jest już niemal od 20 lat.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
22

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz