Home Kategorie News Wybierzemy prezydenta korespondencyjnie? PiS szykuje kolejne zmiany.
3.47K

Wybierzemy prezydenta korespondencyjnie? PiS szykuje kolejne zmiany.

Onet poinformował o projekcie nowelizacji kodeksu wyborczego, który przygotował PiS.

Jeśli zostanie wcielony w życie, PKW może za pomocą uchwały poprosić policję lub wojsko o zorganizowanie komisji wyborczych. To jednak nie wszystko. Czy wybierzemy prezydenta korespondencyjnie?

W nocy z piątku na sobotę Sejm, który częściowo obradował online, przegłosował tzw. tarczę antykryzysową. Ku zaskoczeniu wszystkich, głosowanie, które odbyło się nad raznem, przyniosło też inną zasadniczą zmianę. Chodzi o autopoprawkę, wprowadzającą zmiany do kodeksu wyborczego.

Poprawki znacząco rozszerzyły możliwość głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach prezydenckich. Główne zmiany dotyczą możliwości korespondencyjnego głosowania dla osób po 60.roku życia (w tej grupie wiekowej wprowadzono również możliwość oddania głosu przez pełnomocnika) i osób w kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej.

Za nowelizacją ustawy zagłosowały PiS i Koalicja Obywatelska. Natomiast przeciw była Lewica i PSL.

PiS, jak i kandydaci w nadchodzących wyborach prezydenckich, otrzymali od społeczeństwa jasne wskazówki. Wielu Polaków chciałoby bowiem przełożenia wyborów. Obawy społeczeństwa wyraził m.in. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który powiedział:

– „Trzeba sobie zdawać sprawę, i mówię to jako lekarz, że ludzie oczekują pomocy w walce z epidemią, natomiast boją się wyborów, chcą ich przełożenia.”

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, zaapelował do prezydenta Dudy o honorową walkę przedwyborczą i skupienie się na problemach społecznych, w miejsce forsowania majowego terminu wyborów za wszelką cenę.

To może Cię zainteresować:  Do Polski nadciąga fala upałów znad Afryki. Temperatura przekroczy nawet 35°C.

Podobnych głosów pojawiło się wiele. Jednak – jak informuje Onet – wiele wskazuje na to, że nie czeka nas przesunięcie wyborów, a wybory korespondencyjne.

PiS ma szykować kolejne zmiany w kodeksie wyborczym. Zgodnie z nowym projektem, każdy wyborca, który zgłosi chęć udziału w głosowaniu korespondencyjnym na 15 dni przed wyborami otrzyma do domu pakiet wyborczy. Wyborca, który chciałby skorzystać z takiej opcji, powinien zgłosić ten fakt komisarzowi wyborczemu w określonym terminie.

Jak cytuje Onet, zgłoszenia można by dokonać „ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej i powinno zawierać m.in dane osobowe wraz z numerem PESEL”. Głosowanie przez pełnomocnika dla osób po 60. roku życia, zostałoby utrzymane.

Dokładny sposób, w jaki pakiet wyborczy miałby trafić do wyborcy, a potem do obwodowych komisji wyborczych określi w drodze uchwały Państwowa Komisja Wyborcza.

Nowelizacja przewiduje również możliwość użycia np. wojska lub policji w zorganizowaniu komisji wyborczych, gdyby samorządy odmówiły organizacji wyborów.

Projekt najpóźniej w piątek ma trafić do laski marszałkowskiej. Wśród opozycji i wielu innych środowisk, pojawiają się natomiast apele o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Czy nowy projekt zachęci Polaków do oddania głosu?

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz