Home Kategorie Życie Owsiak i Rząd jednak skonfliktowani? WOŚP kupiła sprzęt za 25 milionów, ale MON go nie przewiezie.

Owsiak i Rząd jednak skonfliktowani? WOŚP kupiła sprzęt za 25 milionów, ale MON go nie przewiezie.

WOŚP wydała 25 mln złotych na zakup sprzętu medycznego. MON obiecało pomoc w transporcie, ale zażądało wyłączności w dysponowaniu urządzeniami.

Skończyło się na wzajemnych oskarżeniach i zerwaniu współpracy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dwa tygodnie temu zwróciła się do ministra zdrowia z propozycją wsparcia w zakupie niezbędnego sprzętu medycznego.

Łukasz Szumowski odpowiedział: „wszystkie ręce na pokład”, więc zdawało się, że jakoś się dogadają.

Z początku współpraca rzeczywiście przebiegała bardzo dobrze. Fundacja kupiła sprzęt medyczny za 25 mln złotych. Jak ujawnił Owsiak:

– „Zamówiliśmy bardzo potrzebne łóżka do intensywnej terapii, kardiomonitory, osobiste pakiety ochrony biologicznej, specjalistyczne maseczki.”

Ministerstwo Obrony Narodowej obiecało udostępnić samolot, który przetransportuje zakupiony sprzęt z Chin do Polski. 28 marca Owsiak poinformował, że wszystko idzie z dobrym kierunku:

– „Mamy już daty – 7,8,9 kwietnia, to kurs samolotu do Chin i z powrotem do Polski. Są z nami w kontakcie dyrektor MON, oficerowie – pułkownik i major Wojska Polskiego, a nawet bardzo ważny minister reprezentujący polski rząd. Wydaje się, że wszyscy zaangażowani są w ten transport. I to jest wg mnie idea „wszystkie ręce na pokład”, aby jak najskuteczniej pomóc lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom.”

Niestety w międzyczasie okazało się, że w zamian za pomoc w transporcie, MON oczekuje wyłączności w dysponowaniu sprzętem. Owsiak stwierdził, że nie może się na to zgodzić.

– „Wydawało się, że całą sprawę bardzo sprawnie podejmują kolejne osoby: od dyrektora MON poprzez oficerów odpowiedzialnych za logistykę. Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko – w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano.”

Obecnie WOŚP zabiega o transport u operatorów komercyjnych, głównie PLL LOT. Zastrzega jednak, że przez komplikacje, dostawa opóźni się.

Zdaniem Michała Dworczyka, Owsiak nie rozumie, że w stan epidemii, który obowiązuje w Polsce, uprawnia władze państwowe do wyłączności w dysponowaniu sprzętem medycznym:

– „Jest to dla mnie o tyle zaskakujące, że w piątek osobiście oddzwaniałem do pracowników pana Jerzego Owsiaka, żeby zapytać się, jakiej pomocy potrzebują w transporcie środków medycznych z Chin, i jakie są ich oczekiwania. Przedstawiłem również warunki, które obowiązują absolutnie wszystkich. Jeżeli jest transport rządowy, tudzież, jeżeli jest transport samorządu, gmina, czy województwo zwraca się do Kancelarii Premiera z prośbą o pomoc w takim transporcie, może liczyć na bezpłatny transport środków, czy to z Chin czy z innego dowolnego miejsca na świecie. Jeżeli zgłaszają się podmioty, czy to NGO, czy to firmy, które deklarują, że środki, które mają przylecieć do Polski zostaną przekazane do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, i wejdą w całościowy system logistyki, zaopatrzenia szpitali – zarówno tych zakaźnych, jak i wszystkich pozostałych, to tak samo bez problemu można liczyć tutaj na darmowy transport cargo.”

List i film od św. Mikołaja
List i film od św. Mikołaja
19,99 zł
29,99 zł
22 dni
do końca oferty!
Świąteczny list lub film od św. Mikołaja dla dziecka za 19,99 zł i więcej opcji z List od Mikołaja.pl (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
24

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz