Home Kategorie News Święta Wielkanocne już za tydzień. Rząd wydał rekomendacje, co do odwiedzin.
56.37K

Święta Wielkanocne już za tydzień. Rząd wydał rekomendacje, co do odwiedzin.

Podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odnieśli się do sytuacji związanej z nadchodzącymi świętami w czasie epidemii.

Zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu, władze państwowe w najbliższym czasie będą przedstawiać szczegółowe informacje oraz zalecenia dotyczące świątecznego okresu.

Podczas konferencji prasowej Łukasza Szumowskiego i Michała Dworczyka, pojawiły się już pierwsze apele dotyczące tego czasu.

– „To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie” – powiedział minister Szumowski.

Natomiast Michał Dworczyk dodał:

– „Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami, ale (…) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach.”

Zgodnie z zapowiedziami ministra Szumowskiego, ograniczenie podróżowania to nie koniec zmian, jakie czekają nas w nadchodzące święta.

To może Cię zainteresować:  PILNE: Rząd ogłosił przedłużenie ograniczeń.

– „Wydaje się, że w każdym tygodniu będziemy dostosowywali treść rozporządzeń do sytuacji bieżącej.”

Decyzja o drastycznym ograniczeniu zgromadzeń dotknęła też kościoły. Zgodnie z decyzją rządu, w mszach i nabożeństwach obecnie może brać udział 5 osób i ksiądz. Jednak decyzja ta obowiązuje do 11 kwietnia, co oznacza, że będzie nieaktualna tuż przed Wielką Niedzielą. Od tego dnia w kościołach gromadzić się będzie mogło już 50 osób, łącznie ze sprawującymi obrzędy. Co na to Episkopat?

Zarówno rząd, jak i władze Kościoła zachęcają, aby w trakcie świąt pozostać w domu.

Większość z wiernych prawdopodobnie będzie brało udział w nabożeństwach i mszach za pośrednictwem internetu i telewizji. W Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnego poświęcenia palm. Nie będzie również poświęcenia pokarmów, ale biskupi zachęcają, by święcić je w swoich rodzinach, przed śniadaniem wielkanocnym. Właściwy obrzęd znajduje się na stronie internetowej Episkopatu.

To może Cię zainteresować:  Ogromna ilość lekarzy skierowana na kwarantannę. Niedługo nie będzie nas miał kto leczyć.

Również spowiedź ma odbywać się z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Wbrew niektórym plotkom nie chodzi tutaj o spowiedź przez internet lub telefon.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do przeżywania Świąt Wielkanocnych z Ojcem Świętym Franciszkiem, który będzie sprawował transmitowane w mediach liturgie bez udziału wiernych.

Warto pamiętać, że Episkopat wydaje rekomendacje, zaś biskupi na terenie konkretnych diecezji, wydają odpowiednie dekrety. Decyzje proboszczów mają być zgodne z zaleceniami biskupa diecezjalnego.

Kurs Excel: rok nauki online
Kurs Excel: rok nauki online
39,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Roczny dostęp do lekcji online z zakresu MS Excel za 39 zł na platformie iExcel.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
16
Zły
Zły
20

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz