Home Kategorie Niesamowite Niezwykłe zjawisko nad Polską. Nagranie zapiera dech w piersiach.

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Nagranie zapiera dech w piersiach.

Trąba powietrzna w Polsce to raczej rzadki widok. Jednak ta nagrana w pobliżu Krzyżanowic to naprawdę intrygujące zjawisko.

Czytelnik portalu gazeta.pl podzielił się nagraniem, na którym udało mu się uchwycić trąbę powietrzną.

Na początku mężczyzna myślał, że coś się pali, ale gdy zaczął się zbliżać, zauważył wirujące powietrze i unoszące się kawałki ziemi. Takie zjawisko nazywa się dokładniej diabełkiem pyłowym. Powstaje wskutek nagrzania powierzchni w trakcie słonecznych dni i na skutek różnicy temperatury nad nagrzaną powierzchnią.

W Polsce notuje się w rocznie od 7 do 14 trąb powietrznych. Pojawiają się przy zderzeniu dwóch mas powietrza o różnej temperaturze. Wtedy powstaje wir powietrza, który zasysa obiekty znajdujące się dookoła niego. Najczęściej ich szerokość wynosi między 200 a 260 metrów.

To może Cię zainteresować:  Fotograf uwiecznił niezwykły fenomen: zamrożone fale przy wybrzeżu

Nie są to zjawiska niszczycielskie, jak huragany czy tornada. Jednak nawet takie trąby potrafią dewastować spore tereny. Na szczęście znikają równie szybko, jak się pojawiają i zwykle nie są zagrożeniem.

Najczęściej można je obserwować w okresie od maja do sierpnia w godzinach późnopopołudniowych. Wtedy też różnica temperatur bywa najwyższa.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
21
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz