Home Kategorie Porady Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną? Oto główne zasady, dzięki którym unikniesz zakażenia.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną? Oto główne zasady, dzięki którym unikniesz zakażenia.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu ludzi popełnia podstawowe błędy.

Jeśli maseczka ma stanowić ochronę, musi być odpowiednio założona i zdjęta.

Zanim przystąpimy do zakładania maseczki ochronnej należy dokładnie zdezynfekować dłonie, aby nie przenieść żadnych potencjalnych zarazków na materiał. Strona, która powinna przylegać do twarzy jest oznaczona jaśniejszym kolorem materiału.

Po wyjęciu maseczki z pudełka warto sprawdzić czy posiada ona wewnętrzny drucik wszyty w materiał. Umożliwia on bowiem wygodne dopasowanie maski do twarzy. Należy pamiętać, aby materiał dokładnie zakrywał usta i nos, bez żadnych szczelin po bokach. Drut w naturalny sposób wyznacza górną część maski i w łatwy sposób dopasujemy ją do twarzy. Jest to bardzo przydatne szczególnie dla młodszych użytkowników.

Głównym zadaniem maseczki jest zabezpieczenie nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego też ważne jest, aby przed każdym założeniem maski dokładnie myć ręce. Bez takiego zabiegu można przenieść potencjalne bakterie i wirusy bezpośrednio na maseczkę, którą zakładamy na twarz.

Należy pamiętać też o poniższych zasadach:

  • Nie dotykaj rękami maseczki, gdy masz ją na twarzy (w szczególności, gdy masz rękawiczki!)
  • Nie „zsuwaj” maseczki na brodę (np. w celu jedzenia)
  • Jeśli musisz ją zdjąć, to pamiętaj, aby sięgnąć po kolejną maseczkę, a nie tę, z której korzystałeś
  • Nie powinno się ubierać wielokrotnie maseczek jednorazowego użytku (nawet po wypraniu). To ostateczność, bo każde pranie uszkadza warstwy ochronne wszyte w materiał
  • Nie ozdabiaj maseczki za pomocą długopisów bądź markerów. Są potencjalnym źródłem zarazków oraz mogą uszkodzić warstwę maseczki
  • Maseczki przechowuj w pudełku lub woreczku, nie dotykaj ich, jeśli nie masz potrzeby ich użycia
  • Maseczka musi okrywać zarówno nos, jak i usta
  • Zużyte maseczki wrzucaj do kosza z zamkniętą pokrywą. Następnie dokładnie zdezynfekuj ręce

Maseczki chirurgiczne są najczęściej przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich czas użytkowania waha się między od 1 do 3 godzin, w zależności od wykonywanej pracy bądź poziomu wilgotności w danym miejscu. Osoby wykonujące pracę fizyczną będą zmuszone częściej zmieniać maseczkę, bowiem oddychając przenoszą więcej drobinek śliny na wewnętrzną stronę maseczki.

Wilgotność na materiale powoduje, że kolonie bakterii zaczynają się rozmnażać, co w krótkim czasie powoduje, że warstwa ochronna przestaje spełniać swoją rolę. W momencie, gdy czujemy, że maseczka robi się wilgotna, należy ją zmienić.

Podobnie jest w przypadku masek z bawełny. One również powinny być od razu zmienione, gdy materiał wewnętrzny nasiąknie. Później konieczne jest zdezynfekowanie ich za pomocą prania i prasowania, jeśli chcemy ją wykorzystać ponownie.

Ważne! Zdejmując maseczkę nie dotykaj jej przedniej części! Chwyć za gumki bądź tasiemki, które są zawiązywane z tyłu głowy.

Poniżej krótkie wideo, jak w prawidłowy sposób nałożyć maseczkę na twarz:

eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
19,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: ABC zakładania i prowadzenia firmy za 19 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz