Home Kategorie News Minister Szumowski wyznał, jak będą wyglądać zbliżające się wakacje. Nie tego się spodziewaliśmy.
36.51K

Minister Szumowski wyznał, jak będą wyglądać zbliżające się wakacje. Nie tego się spodziewaliśmy.

Łukasz Szumowski o wakacjach w pandemii. Minister Zdrowia postanowił uprzedzić Polaków, że tegoroczne urlopy nie będą takie beztroskie, jak dotychczas.

Raczej niemożliwe będzie organizowanie obozów i kolonii letnich. Szef resortu zapowiedział, że zagrożenie koronawirusem utrzyma się około roku i raczej nic nie wskazuje na to, aby miało się zmniejszyć wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Naukowcy do tej pory nie znaleźli potwierdzenie plotek, jakoby zagrożenie koronawirusem spadało wraz z nadejściem ciepłych dni. Mimo to nadzieje, że SARS-CoV-2 zachowa się, jak wirus zwykłej sezonowej grypy, nadal są dość silne. Dla wielu osób perspektywa wakacji z pandemią jest nie do przyjęcia. Dlatego też łudzą się, że z nadejściem lata sytuacja zostanie opanowana.

Ich marzenia brutalnie jednak rozwiał Łukasz Szumowski. W rozmowie z RMF FM uprzedził, że epidemia potrwa najprawdopodobniej około roku, więc obejmie też okres letni. Przy okazji poradził, aby zawczasu nastawić się na to, że tegoroczne wakacje nie będą przypominały dotychczasowych. Przećwiczyliśmy to już na przykładzie Wielkanocy, więc teraz powinno pójść łatwiej.

Jak wyjaśnił minister Szumowski, nadzieja, że wyższe temperatury szkodzą koronawirusowi, jest zupełnie nieuzasadniona:

– „Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok.”

Minister zdrowia ostrzegł, żeby nadmiernie nie przywiązywać się do planów wysłania dzieci na kolonie lub obozy letnie, bo to raczej nie będzie możliwe:

– „O takich [wakacjach], jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Możemy zakładać, że nie będzie kolonii i obozów letnich. Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy – żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto go nie miał, ale to już dalszy etap działania.”

Ciężko jest też myśleć o wakacjach, skoro jeszcze nawet nie wiadomo czy uczniowie wrócą do szkół przed zakończeniem roku szkolnego. Jak ujawnił minister, rozmowy na ten temat trwają i są brane pod uwagę różne rozwiązania, jak, w jakim tempie, gdzie i dla kogo otwierać placówki oświatowe.

– „Czy na przykład regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy też wiekowo, np. klasy I do V, czy też w taki sposób, żeby to były trudno powiedzieć szkoły, ale opieka nad dziećmi dla osób, które nie mają co ze swoimi pociechami zrobić. Trudno rok trzymać dzieci w domach, to jest też nie do zrobienia.”

Zabieg nawilżająco-liftingujący
Zabieg nawilżająco-liftingujący
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wieloetapowy zabieg nawilżająco-liftingujący za 69,99 zł i więcej opcji w Centum Medycznym Laser-Med w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
42
Zły
Zły
36

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz