Home Kategorie Zdrowie Palenie papierosów chroni przed koronawirusem czy nie? Jaka jest prawda?
2.91K

Palenie papierosów chroni przed koronawirusem czy nie? Jaka jest prawda?

Palenie papierosów chroni przed koronawirusem czy nie? Jaka jest prawda?

Naukowcy utrzymują, że dotąd nie było chyba lepszej motywacji do tego, aby rzucić ten nałóg. Jednak w wielu mediach pojawiły się też głosy, że palenie chroni przed koronawirusem. Jaka jest prawda?

W zagranicznych mediach pojawiła się informacja, która sugeruje, że palenie papierosów chroni przed zachorowaniami na COVID-19.

David Hockney, artysta światowej sławy, stwierdził, że wierzy w teorię, jakoby palacze mieli rozwinięty układ odpornościowy, gotowy do walki z koronawirusem.

Jako poparcie podobnych tez, podaje się wyniki chińskich badań, które rzekomo wykazały, że wśród pacjentów zakażonych koronawirusem tylko mały procent stanowią palacze.

Do podobnych wniosków miało dojść Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób. W przeprowadzonym wśród zakażonych badaniu, na 7 tys. pacjentów zaledwie 1,3% paliło papierosy.

Większość badaczy twierdzi, że uszkodzenie płuc spowodowane przez palenie papierosów, czyni narządy bardziej podatne na uszkodzenie. To stwierdzenie wydaje się oczywistym, a jednak znalazły się osoby, które z nim dyskutują. Ich zdaniem, palenie może odwrócić sposób, w jaki COVID-19 uszkadza płuca. Te teorię rzekomo potwierdzają wspomniane wyżej analizy chińskich i amerykańskich przypadków zachorowań.

Plotka o rzekomym zbawiennym wpływie palenia papierosów na koronawirusa cieszy się sporym powodzeniem w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych.

Jest ona oparta na autentycznym raporcie naukowym z Chin. Konkretnie chodzi o raport naukowców z Wuhan „Cechy kliniczne 140 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w Wuhan w Chinach”.

Autorzy opisali tam styl życia, warunki demograficzne i zdrowotne grupy chorych i na tej podstawie doszli do wniosków, że bardzo mały procent chorych to palacze. Wśród 140 przebadanych, zaledwie 9 paliło w przeszłości papierosy, z czego dwóch było aktywnymi palaczami w momencie zakażenia.

O „szokującym odkryciu naukowców”, zgodnie z którym palacze są „20-krotnie mniej podatni na zakażenie niż osoby niepalące”, piszą media na całym świecie, powołując się na artykuł rosyjskiej agencji Federal Press. Tyle że ta informacja została już zweryfikowana, a artykuł usunięto!

Specjaliści są zgodni: palenie papierosów osłabia organizm walczący z koronawirusem. Co do tego nie mają wątpliwości ani amerykańscy, ani chińscy badacze.

Jak informuje Bloomberg, według nowych badań, palenie może podnieść ryzyko zachorowania na COVID-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu umożliwiającego koronawirusowi dostęp do komórek płuc.

Kierująca zespołem badawczym specjalistka chorób płuc ze szpitala św. Pawła w Vancouver Janice Leung, powiedziała:

– „Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie, by uchronić się przed COVID-19.”

Nowe badania oparto na danych uzyskanych w Chinach. Wynika z nich, że wskaźnik śmiertelności chorujących na koronawirusa mężczyzn był wyższy niż ten u kobiet, a wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa męskiej populacji tego kraju pali, podczas gdy nałóg ten dotyczy tylko 2 proc. kobiet.

Ponadto, palacze są bardziej narażeni na choroby przewlekłe, które zwiększają śmiertelność z powodu koronawirusa.

Odchudzanie – lipoliza iniekcyjna
Odchudzanie – lipoliza iniekcyjna
119,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabieg lipolizy iniekcyjnej za 119 zł i więcej w Estetica - Gabinecie Kosmetyki i Dermatologii Estetycznej w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz