Home Kategorie Zdrowie WHO o drugiej fali epidemii: „To więcej niż hipoteza, to pewność”.

WHO o drugiej fali epidemii: „To więcej niż hipoteza, to pewność”.

Druga fala epidemii koronawirusa ma nadejść za kilka miesięcy. Przedstawiciel Włoch w WHO uważa, że taki scenariusz jest praktycznie pewny.

Według Waltera Ricciardi, kolejne fale epidemii będą pojawiały się do czasu wynalezienia i rozpowszechnienia szczepionki.

Według włoskiego przedstawiciela w WHO, doradcy ministerstwa zdrowia, profesora medycyny prewencyjnej należy poważnie liczyć się z nawrotem pandemii koronawirusa na jesień tego roku.

Jak sugeruje Walter Ricciardi, lepiej abyśmy przyzwyczaili się do tej myśli, bo kolejne fale epidemii będą pojawiały się regularnie aż do momentu wynalezienia i rozpowszechnienia szczepionki.

– „Druga fala epidemii koronawirusa na jesieni to więcej niż hipoteza, to pewność.”

Ricciardi ostrzega, aby ostrożnie podejmować decyzje o znoszeniu ograniczeń wprowadzonych z powodu zagrożenia koronawirusem. Szczególnie niepokoją go plany łagodzenia restrykcji na terenie Lombardii, regionu Włoch, który został najmocniej dotknięty przez pandemię. Według włoskiego profesora, byłaby to decyzja przedwczesna i nierozsądna.

– „Tak długo, jak nie będziemy mieć szczepionki, będą nowe fale epidemii albo, na co miejmy nadzieję, małe ogniska, które trzeba ograniczać. Dlatego tak ważne jest to, by nie przyspieszać otwierania kraju. W przeciwnym razie ryzykujemy tym, że druga fala zamiast nadejść później uderzy przed latem.”

Jak ostrzega włoski ekspert, władze Lombardii zbyt mocno naciskają na zniesienie wprowadzonych na czas pandemii ograniczeń, tak jakby wyparły z pamięci przerażające sceny, rozgrywające się w Bergamo. Tymczasem, według Ricciardiego, sytuacja nie została jeszcze w pełni opanowana:

– „Panują tam szczególnie ciężkie warunki epidemiologiczne; oczywiście jest poprawa, ale sytuacja jest szczególnie ciężka. Jest to region w krajach europejskich, który w chwili obecnej ma największe problemy. Nie Włochy, ale Lombardia.”

W wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” profesor zwraca uwagę na to, że ognisk epidemii na terenie Włoch jest wciąż zbyt wiele, aby myśleć o znoszeniu obostrzeń. Sugeruje też możliwość wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy regionami. Dodaje również, że tak może wyglądać rzeczywistość w cieniu zagrożenia koronawirusem jeszcze przez długi czas.

– „Oby to były miesiące, a nie lata…”

Arbuzowe lub czekoladowe day spa
Arbuzowe lub czekoladowe day spa
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Arbuzowy pakiet day spa za 89,99 zł i więcej opcji w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
18
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz